Werter na www

Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca serdecznie zaprasza mieszkańców miasta i gminy  Nowogrodziec na koncert Werther, w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

 To wyjątkowe, muzyczno-słowne wydarzenie odbędzie się 3 września 2021 (piątek) o godz. 19:30.

Miejsce koncertu: Centrum Kultury i Sztuki Muza, ul. Lubańska 42A, 59-730 Nowogrodziec

Wykonawcy:

Jarosław Thiel – dyrygent

Jakub Gierszał – aktor

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Agata Duda-Gracz – konsultacja reżyserska

 Program: Gaetano Pugnani Werther  

Czas: 90',   Bilety: 10-15 zł

https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8623

Opis wydarzenia:

Wydane w 1774 roku Cierpienia młodego Wertera Johanna Wolfganga Goethego to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści napisanych w ostatnim dwudziestopięcioleciu XVIII wieku. Dzieło to stało się inspiracją do skomponowania obecnie mało znanego, a bez wątpienia interesującego melodramatu Gaetana Pugnaniego. Wykonanie Werthera podczas tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans to świetna okazja do poznania tego niezwykłego, a rzadko prezentowanego utworu.

Historia opisana w listach tytułowego bohatera do przyjaciela, Wilhelma, nie miała szczęśliwego zakończenia. Wybranka serca Wertera, Lotta, była bowiem zaręczona z Albertem. Kiedy w końcu dziewczyna wyszła za mąż za swego narzeczonego, zrozpaczony protagonista odebrał sobie życie strzałem w głowę. Wydarzenia te były zresztą odbiciem rzeczywistej historii z życia Goethego. Pisarz na początku lat 70. zakochał się bez wzajemności w związanej z innym mężczyzną Charlotcie Buff. Ostatecznie pogodził się z odrzuceniem, ale kilka lat później jego przyjaciel właśnie z powodu niespełnionego uczucia popełnił samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu.

Jeszcze w XVIII wieku powieścią Goethego zainteresował się włoski kompozytor Gaetano Pugnani. Twórca ten przeszedł do historii przede wszystkim jako wirtuoz skrzypiec, ceniony pedagog gry na tym instrumencie i autor licznych oper oraz dzieł instrumentalnych. Melodramat Werther pozostaje na marginesie dorobku tego artysty, rzadko też pojawia się na estradach. Prawykonanie odbyło się w marcu 1795 roku, podczas ostatniej zagranicznej podróży Pugnaniego. Dzieło to stanowi intrygujący i dziś przykład utworu synkretycznego, w którym literatura i muzyka łączą się w nierozerwalną całość.

VC 1200