• Czytany 8413 razy

 

 

 

lllll

 

CHÓR ŚRODOWISKOWY „HARMONIA”

Grupa powstała z inicjatywy p. Władysława Tomaszewskiego i p. Bronisława Łacha.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 20 XI 2002 roku w auli Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu, na które zgłosiło się 7 chętnych.

Początki były trudne, ponieważ większość nowych chórzystów nie śpiewała nigdy w chórze lub od dłuższego czasu nie praktykowała śpiewu chóralnego (część ochotników to dawni członkowie chóru szkolnego w Nowogrodźcu albo w Lubomierzu lub chóru „Echo Dolnośląskie” z lat 70-tych).

„Matką chrzestną” chóru, została p. A. Zakrzewska, proponując nazwę o wielu znaczeniach - HARMONIA. W chórze powinna panować harmonia pod względem brzmienia, stosunków koleżeńskich i przyjacielskich. Przyjęto zasady funkcjonowania chóru i wybrano Zarząd chóru, którego prezesem został Pan Władysław Tomaszewski a dyrygentem i kierownikiem muzycznym Pani Antonina Zakrzewska.

Repertuar chóru z czasem powiększa się, stopień trudności wykonywanych pieśni jest coraz wyższy. Dzięki poświęceniu wolnego czasu przez członków chóru i pasji osoby prowadzącej i chórzystów, chór osiąga sukcesy na przeglądach, prezentacjach i festiwalach.

W swoim repertuarze chór posiada pieśni patriotyczne, świeckie i kościelne.

Chór w 2017 roku obchodził 15-lecie swojej działalności. Jego długoletnia działalność zasługuje na uznanie, gdyż podtrzymuje tradycje lokalne, takie jak: współpraca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla, cykliczne koncerty w hospicjum, Kolędowanie na Nowogrodzieckim Rynku czy koncerty noworoczne. Z tej też okazji kierownik chóru pani Antonina Zakrzewska otrzymała Dyplom Ministra Kultury za wkład Krzewienia Kultury Polskiej.

W roku 2018 Chór Środowiskowy „Harmonia” uczestniczył w UROCZYSTEJ OPRAWIE MSZY ŚWIĘTEJ w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu podczas X edycji Festiwalu Muzyki u J. I. Schnabla– przygotowanie Chóru Antonina Zakrzewska z udziałem Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej – przygotowanie Chóru Anna Sipak Dyrygent, kierownik artystyczny – Anna Sipak Stanisław Moniuszko - Msza łacińska Es-dur Kyrie Gloria Sanctus Benedictus Agnus Dei I skrzypce Paulina Bujok Katarzyna Kozak Alicja Bezdziczek II skrzypce Agata Serafin Aleksandra Akulowicz Agnieszka Rusiecka altówki Dominika Garncarz Dominika Głowacka wiolonczele Anna Marszałek Michał Bień kontrabas Aneta Paneth.

Od października 2003 r. chór działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Próby odbywają się raz w tygodniu we wtorki w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, w godzinach 17.00 - 19.00.

Kierownik chóru - p. Antonina Zakrzewska

 Obecnie chór liczy: 35 os.

Kontakt i warunki występów:

Gminne Centrum Kultury i Sportu

w Nowogrodźcu

ul. Lubańska 42a

59-730 Nowogrodziec

telefon: 0 519-181-112 lub 75/731 63 98     

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Najważniejsze występy, osiągnięcia:

- Przegląd „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce-Sulistrowicach (2004 r.),

- „II Spotkanie Czterech Kultur” (2004 r.) oraz w Wigilia Czterech Kultur (2008 r.) w Gromadce,

- Diecezjalny Przegląd Chórów w Legnicy (2004, 2006, 2008, 2010 r.),

- II Powiatowy Przegląd Chórów w Bolesławcu (2005 r.),

- „Kresowiana” w Gierałtowie (2005 r.),

- I i II Spotkanie Kultury Bałkańskiej w Bolesławicach (2006, 2007 r.),

- Wyróżnienie podczas III Dolnośląskiego Przeglądu Chórów „Silesia Cantat” w Głogowie

(2008 r.),

- II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych w Bolesławcu (2005 r.)

- Ogólnopolski Przegląd Chórów „Silesia Cantat” w Głogowie (2010 r.),

- Przegląd „Musica sacra” we Wrocławiu (2009 r.),

- koncert podczas 40 rocznicy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” (2007 r.) i na Opłatku

Diecezjalnym (2009 r.) w Kliczkowie,

- występ dla Koła Łowieckiego „Głuszec” w Tomisławiu,

- udział w spektaklu PASJA przygotowanym przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w

Nowogrodźcu,

- koncert na spotkaniu trójstronnym emerytów POGRANICZA Euroregionu Nysa- Nissa- Nisa

w Nowogrodźcu (2012 r.),

- koncert na gminnych uroczystościach Dnia Komisji Edukacji Narodowej,

- koncerty świąteczne w hospicjum w Nowogrodźcu,

- koncerty kolęd dla niepełnosprawnych w Bolesławcu (2011 r. i 2013 r.),

- występy w Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu (2011 r. i 2013 r.),

- występ na audiencji generalnej przed papieżem Benedyktem XVI oraz oprawa muzyczna podczas Mszy św. odprawianych w bazylikach rzymskich (2009 r.),

     - koncert muzyki chóralnej w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie (2013 r.)

   - uroczysta oprawa Maszy Świętej w Kościele Parafialnym św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu podczas X edycji Festiwalu Muzyka u J. I. Schnabla z udziałem Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej – przygotowanie Chóru Anna Sipak Dyrygent,

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?