Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/nowogrodziec/ftp/gckis/components/com_k2/models/item.php on line 881
  • Czytany 10167 razy

Na terenie gminy Nowogrodziec działają cztery zespoły folklorystyczne w Gościszowie, Milikowie, Czernej i Zagajniku oraz dwie grupy tj. HERODY – grupa młodzieżowa Gościszów i BATIARY – zespół dziecięcy z Zagajnika.

Zespoły folklorystyczne integrują miejscową społeczność, środowisko oraz młodsze pokolenia w dziedzinie kultury, przez co przyczyniają się do utrwalania kultywowanych do dziś tradycji. Istotną część stanowi repertuar muzyczny i pieśniowy z zachowaniem dawnej gwary i konwencji wykonawczych.

Bardzo często przygotowując się do różnego rodzaju przeglądów czy festiwali członkowie zespołów wydobywają z pamięci teksty i melodie o archaicznym rodowodzie i prezentują je zgodnie z tradycją, manierą wykonawczą i z zachowaniem wierności oryginału.W swoim repertuarze posiadają pieśni wojskowe, obrzędowe, pogrzebowe, miłosne, zalotne, pieśni wielkanocne, bożonarodzeniowe, kolędy, pieśni małomiasteczkowe, dożynkowe, weselne, żniwne, świętojańskie, legionowe.

Zespoły folklorystyczne przez to, że pielęgnują dawną tradycję i przekazują ją innym, chronią dawne pieśni i repertuar przed zapomnieniem. Wśród zespołów można dostrzec duże zaangażowanie i inwencję w docieraniu do źródeł tradycji i osobiste zaangażowanie w pracach związanych z przygotowaniem do różnych przeglądów, na które przygotowują dawne potrawy, wypieki z zachowując recepturę oraz formę jego podania zgodną z przekazem pokoleniowym. Podczas prezentacji występują w dawnych codziennych i odświętnych strojach.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu organizuje w październiku (cyklicznie) Święto Chleba, gdzie zespoły folklorystyczne nie tylko z naszej gminy mogą zaprezentować swój repertuar oraz wypieki na konkursie.

Zespoły biorą również udział w przeglądach Stołów Wielkanocnych, Programów Bożonarodzeniowych, wyjeżdżają na przeglądy do takich miejscowości jak: Cieplice, Świerzawa, Bogatynia, Częstochowa, Jelenia Góra. Kielce, Warszawa zajmując w nich czołowe miejsca.

W Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zespoły z Gościszowa i Milikowa zajmowały czołowe miejsca.

Wszystkie zespoły folklorystyczne z Gminy Nowogrodziec od początku swego istnienia do dziś otoczone są fachową opieka etnologa Pana Henryka Dumina.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/nowogrodziec/ftp/gckis/templates/alexander/html/com_k2/default/item.php on line 262

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?