Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/nowogrodziec/ftp/gckis/components/com_k2/models/item.php on line 881
  • Czytany 83705 razy

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Muzyka u J. I. Schnabla

TERMIN – Maj
MIEJSCE – Nowogrodziec
ORGANIZATOR – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
WSPÓŁORGANIZATOR - Urząd Miejski w Nowogrodźcu
- Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu

kulturaszchnabel

      Zainicjowany w 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Dolnym Śląsku. Festiwal ma na celu propagowanie życia i twórczości Józefa Ignacego Schnabla, niemieckiego kompozytora, pedagoga i organizatora życia muzycznego Wrocławia, urodzonego w Nowogrodźcu 24 maja 1767 roku. Celem Festiwalu jest powrót do bogatych tradycji muzycznych miasta, poprzez które miejscowość otwiera się zarówno na wykonawców o renomie europejskiej jak i zaprasza do uczestnictwa szeroką grupę odbiorców lokalnych oraz zamiejscowych. Profil artystyczny Festiwalu osnuty jest wokół muzyki organowej, co jest związane z tradycjami wykonawstwa muzyki dawnej w Nowogrodźcu, niemniej jednak jeden z cyklu koncertów poświęcany jest zawsze muzyce zapożyczonej z folkloru europejskiego bądź tradycjom związanym z jazzem.
     Festiwal jako wydarzenie artystyczne o charakterze otwartym adresowany jest do wszystkich grup wiekowych. Posiadając wymiar międzynarodowy stanowi okazję do poznawania lokalnych tradycji muzycznych dla osób z Polski i z zagranicy. Warto nadmienić, że w poprzednich edycjach Festiwalu w Nowogrodźcu zaprezentowali się artyści światowej sławy, tacy jak: Kevin Kenner (USA), Johanna Krumin (Niemcy), Gehrard Weinberger (Niemcy), Andrzej Chorosiński czy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod batutą Maestro Agnieszki Duczmal.


JARMARK GARNCARSKI -

WIELKI GARNIEC Z NOWOGRODŹCA NAD KWISĄ


TERMIN – Sierpień
MIEJSCE – Nowogrodziec
ORGANIZATOR – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
- Urząd Miejski w Nowogrodźcu

panorama

      W roku 1933, w 700 – letnią rocznicę założenia miasta 24 – letni Jerzy Buchwald, syn garncarza wykonał garniec o wysokości 3,34 metra i objętości aż 8702 litrów. Surowcem była miejscowa glina. Na licu garnca umieścił napis: „Największy garniec na świecie. Wykonany w jubileusz 1933 roku przez Jerzego Buchwalda. Pojemność 8702 litry". Wielki Garniec został zniszczony w 1945 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
Historia Nowogrodźca bardzo mocno związana jest z ceramiką. Dzięki początkom garncarstwa Nowogrodziec stał się miastem „dobrego garnka".
     Nawiązując do historii i tradycji związanej z garncarstwem oraz dorobku kulturowego osadników, co roku podczas Dni Gminy Nowogrodziec prezentujemy poszczególne miejscowości gminy przybliżając ich walory, tradycję, kulturę, folklor, tradycyjne potrawy regionalne, prezentacje dawnych zawodów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, rzemiosła ludowego i artystycznego a także wszystkich inicjatyw o charakterze nowatorskim wpływających na rozwój lokalny i angażujących jak największą liczbę społeczności lokalnej.

 


PIECZENICA


TERMIN – Lipiec
MIEJSCE – Park w Gościszowie
ORGANIZATOR – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
- Urząd Miejski w Nowogrodźcu
WSPÓŁORGANIZACJA – Rada Sołecka Wsi Gościszów
- Zespół „Gościszowianki" z Gościszowa
- Koło Gospodyń Wiejskich

kulturapieczenica


     Pieczenica, czyli święto pieczonego prosiaka jest to impreza, która cieszy się wielką sympatia widzów. Odbywa się co roku od 10 lat w miejscowości Gościszów, w gminie Nowogrodziec.
Gościszów jest miejscowością zamieszkałą prawie w całości przez reemigrantów z Jugosławii. Są to potomkowie Polaków, którzy za chlebem wyjechali z Galicji do Bośni. Po drugiej wojnie światowej powrócili do kraju i osiedlili się na Dolnym Śląsku. Przywieźli ze sobą i pielęgnują do dziś tradycje i obrzędy, które są połączeniem zwyczajów wywodzących się jeszcze z Galicji z tradycjami przejętymi podczas życia w Bośni. Jednym z przejawów tej tradycji jest właśnie Pieczenica, czyli pieczony prosiak. Potrawa ta była przygotowywana tylko na specjalne okazje, głównie na ważne uroczystości rodzinne.
    Poprzez organizację tej imprezy chcemy, aby Święto Pieczenicy odgrywało podobną rolę do tej, jaką miały uroczystości w Bośni. Tam Pieczenica była główną atrakcją świąt, podczas których spotykały się całe rodziny. My natomiast chcemy, aby święto to połączyło nie tylko społeczność lokalną naszej gminy, ale i mieszkańców z innych regionów naszego kraju jak również i naszych sąsiadów z Niemiec, Czech i terenów byłej Jugosławii. Przy okazji wspólnego biesiadowania chcemy zaprezentować nasze tradycje i folklor a także poznać tradycje i zwyczaje naszych sąsiadów, albowiem na Święto Pieczenicy zapraszane są zespoły ludowe z innych regionów i państw.
    Dziś reemigranci i ich potomkowie, którzy pieczołowicie kultywują swoje tradycje, będące połączeniem kultury polskiej i bałkańskiej, dzielą się swoimi doświadczeniami właśnie podczas Pecenicy.


 ŚWIĘTO CHLEBA

TERMIN – Wrzesień
MIEJSCE – Milików
ORGANIZATOR – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu
WSPÓŁORGANIZACJA – Rada Sołecka Wsi Milików
- Zespół „Milikowianki z Kapelą" z Milikowa

 kulturaswietochleba

     Święto Chleba - święto wspaniałych wypieków chlebowych, które organizowane jest cyklicznie w miejscowości Milików, gmina Nowogrodziec. Impreza ma na celu popularyzację treści folkloru związanego z tradycją wypieku chleba, utrwalanie tradycji wypieku chleba zgodnej z przekazem przodków oraz pielęgnowanie tożsamości kulturowej mieszkańców wsi.
      „Święto Chleba" posiada charakter konkursu, w którym zespoły folklorystyczne jak i uczestnicy indywidualni z województwa dolnośląskiego prezentują osobiście sporządzone wypieki chlebowe, których receptura i forma są zgodne z przekazem tradycji. Wypieki oceniane są przez specjalistów złożonych z etnologów.
       Głównym zadaniem Święta Chleba jest przybliżenie starodawnych zwyczajów i obrzędów związanych z tradycją domowego wypieku chleba. Uczestnicy wynajdują w pamięci swoich rodziców i dziadków zapomniane, archaiczne wypieki i potrawy przygotowywane w ich rodzinnych domach. Na stołach można znaleźć wypieki i potrawy charakterystyczne dla różnych grup etnicznych tworzących społeczność polską – reemigrantów z Jugosławii i przesiedleńców zza Buga. Wydarzenie posiada zasięg wojewódzki i międzynarodowy.

 

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/nowogrodziec/ftp/gckis/templates/alexander/html/com_k2/default/item.php on line 262

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?