Wystawa w Muzeum Karkonowskim

  • Czytany 915 razy

Tradycja w przestrzeni czasu 70-lecie Wielkiej Wędrówki

16 października mieliśmy okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Wystawa pt. Tradycja w przestrzeni czasu 70-lecie Wielkiej Wędrówki stanowi próbę ukazania trwałości kultury tradycyjnej przeniesionej na zachodnie ziemie Polski po 1945 roku przez osiedleńców z regionów II Rzeczypospolitej oraz polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny - jak pisze kurator wystawy Pan Henryk Dumin. Ekspozycja przedstawia ocalone z wojennych zawirowań przedmioty kultu, narzędzia, sprzęty domowe, tkaniny, ubiory, plastykę obrzędową towarzyszącą do dziś świętom rodzinnym i dorocznym, ceramikę, instrumenty muzyczne, przedmioty sztuki ludowej oraz dokumenty i fotografie wyniesione z domostw w obliczu przesiedleń - czytamy dalej w programie wystawy.
Wśród eksponatów można podziwiać przepięknego pająka, wykonanego przez Panią Marię Kida, członkinię zespołu Gościszowianki oraz Panią Władysławę Żak z Milikowa. Ponadto wśród eksponatów znalazły się stroje Herodów z Gościszowa, wieńce dożynkowe sołectwa Gierałtów, Milików i Wykroty oraz fotografie mieszkańców gminy Nowogrodziec, którzy są żywym muzeum niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W imieniu organizatorów i swoim własnym serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę, którą można oglądać do 1 grudnia 2015 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

GALERIA...

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?